Holdskak
Holdkamp mod Fredensborg mandag den 28/2 2022.

Holdkamp mod Fredensborg mandag den 28/2 2022.

AF Finn Eldor

Holdkamp nr 6.  

Mandag den 28/2 havde vi en ret så afgørende holdkamp ude mod Fredensborg. Det var  klart, at også denne kamp var afgørende for klubbens forbliven i A -rækken.  Igen var det vigtig med et godt hold, der kunne stille op mod et hold som Fredensborg. Vi  vidste jo, at også Fredensborg var ivrige for at klare sig godt, idet de som vi lå i en  nedrykningsfare.

Heldigvis kunne vi møde med et rigtig godt hold, så det så rigtig godt ud. Og ja, det gik også rigtig godt. Vi vandt overbevisende med 6 -2 ! Og det var kun med et  enkelt nederlag , med 5 sejre og to remis. Ganske flot præstation af holdet. De vundne  partier var Fischer på 8 bræt, Vinni på 7, Majid på 6 , Eilif på 5, og John på bræt 4! Og så  fik både Ali på bræt 3 og Arne på bræt 2 remis. På bræt nr. 1 tabte Rasmus desværre til en modstander der lå en del under i rating – men det viser nok endnu engang, at rating  tallet kun er en blandt flere faktorer, som har betydning i en skak kamp. 

Det samlede resultat blev altså flot 6-2 i vort favør, og det betyder så at vi umiddelbart er  ude af farezonen for en nedrykning. Nu mangler vi blot den sidste kamp, en kamp der  spilles torsdag den 17/3 i Græsted /hos Nordkalotten. Her møder vi Frederiksværk som  “hjemmehold” dvs, at vi spiller sort på ulige brætter og hvid på lige. Jeg skriver ud til alle  når vi er nærmere på kampdagen. 

Men lidt mere om kampen mod Fredensborg. Vi mødte et hold der på papiret så ud som  om, at vi kunne klare os pænt på samtlige brætter. 

På bræt 8 spillede Fischer et meget overbevisende parti mod en ganske ny og ung spiller,  og vandt tidlig i partiet en kvalitet og fik vanskeliggjort modstanderens mulighed for kort  rokade . Fischer laver en kort rokade og kommer derved til at stå ganske fordelagtig på  brættet, og kan efterhånden indlede et massivt angreb med løber, to tårne med en aktiv  dronning og bønder der er på fremmarch . Da modstanderen vælger lang rokade bliver  det ganske nemt for Fischer at gennemføre et frontalt angrib på dronningsiden. En ret så  overbevisende sejr, 1-0 til os. 

På bræt 7 spiller Vinni et godt og solidt parti med hvid, mod endnu en ung og uerfaren  spiller, med end rating på lidt mere end 1300. Vinni vinder overbevisende først med en  gevinst med et par bønder , og senere i spillet en ekstra dronning !!!, idet modstanderen  helt undlader at stoppe en centrumbonde. Partiet er tabt, men modstanderen fortsætter  en tid endnu – inden Vinni må afgøre spillet med en mat. 

Majid spiller på bræt 6 utrolig flot, overbevisende og klogt, og allerede ved træk 12 stiller  han en flot trussel op med en springerafdækning – og dette afgør hurtig partiet, idet der  efterfølgende vindes en let officer samt et tårn. 

Både Eilif på bræt 5 og John på bræt 4 leverer rigtigt flotte præstationer , de er begge  foran med 1-2 bønder i lang tid, og står klart bedre på brættet, har initiativet og spiller sig  efterhånden frem til en gevinst situation .  

Ali og Arne må begge kæmpe henholdsvis på bræt 3 og 2. I flere situationer undervejs i partierne er det uklart med udfaldet. I slutspillet står Ali med en merbonde men har  alligevel vanskeligt ved at spille sig frem til en sejr- så remisen er uundgåelig. Arne spiller  på bræt 2 længe, har initiativet , men modstanderen stå ganske godt, og situationen på  brættet er givet til remis.  

På bræt nr 1 spiller Rasmus ganske godt – i begyndelsen – men overser desværre for sent i midtpartiet, at der er en fare for at løbe ind i en decideret mat. Det er vanskeligt for Rasmus at komme ud af denne uheldige situation- så han opgiver partiet – ærgerlig at det  skulle gå sådan.  

Det samlede resultat på 6-2 kan vi være ganske tilfredse med.

Tags :

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *