Den tidlige historie

Her er Helsinges tidlige historie fortalt af klubbens grundlægger Allan Rasmussen.

Helsinge Skakklub blev startet i August 1991 af Allan Rasmussen.
Torben Christensen, Helsinge og Espergærde Skakklubs daværende formand Helge Jensen var en uvurderlig hjælp.
Der havde tidligere været en skakklub i Helsinge som ihvertfald eksisterede i 1920. Hvornår den præcis startede har jeg i skrivende stund ikke nogen præcis dato på. Den “gamle” klub lukkede i 1963 hvor fjernsynets konkurrence blev for hård, og de få resterende aktive medlemmer gik til Hillerød Skakklub.

En annonce og lidt redaktionel hjælp fra den lokale ugeavis samt mund til mund metoden gav ca. 15-20 medlemmer hvoraf de ca. 10 var/havde været medlem af en skakklub på et eller andet tidspunkt. En del forsvandt i løbet af sæsonen men næste sæson stødte nye til så allerede i sæsonen 1992-93 passerede vi 25 medlemmer. Klubben tilmeldte allerede det første et 8-mandshold som vandt rækken suverænt. Reglerne i 8 hovedkreds siger, at en ny klub skal starte i laveste række og det var ikke muligt at få dispentation fra denne regel.
Året efter fik vi igen tilgang af stærke spillere og vandt igen rækken med en score på 44 point af 56 mulige, på dette tidspunkt rekord for 8 hovedkreds ! 
Ved sæsonstart 1993 fik vi tilgang af den stærke CGM Niels Jørgen Fries Nielsen som boede i området og medlemstallet øges stille og roligt, og passerede 30 medlemmer. Et ekstra 8 mandshold foruden et 4 mandshold blev tilmeldt. Førsteholdet vandt igen rækken, og førsteholdet rykkede op i Mesterrækken, og andetholdet vandt C-rækken. 

Tilgang fra Rusland
Vi regnede nu faktisk med at vi var nået til vejs ende, men klubben fik nu kontakt med GM Miron Sher fra Rusland som afholdte nogle træningslektioner og spillede 3 kampe for os, bl.a. remis med GM Jonny Hector ( remis efter næsten 7 timers spil). Vi endte på andenpladsen efter Farum, men denne placering gav oprykning til 3 division (overraskende), vi fik først denne melding 1 time inde i sidste rundes betænkningstid ??

Ved starten af sæsonen 1995 fik klubben så tilgang af IM Mikkel Antonsen , en yderst talentfuld ung spiller, men måtte desværre ikke bruge GM Miron Sher, p.g.a. på dette tidpunkt måtte man ikke bruge udlændinge, samt den stærke spiller Flemming Bo Larsen. Dette gav et stærkt hold der vandt 3 divison grp. 1 suverænt, og Helsinge fik revanche fra nederlaget til Farum fra året før, med en sejr på 8-0! Næsten et umuligt resultat i divisionsturneringen. Et tredie hold startes.

Andetholdet vandt B rækken og rykkede op i A rækken. Ved sæsonstart 1996 fik Helsinge Skakklub tilgang af daværende Juniordanmarksmester Jacob Sylvan og sammen med IM Mikkel Antonsen og Niels Jørgen Fries Nielsen havde førsteholdet en stærk top. Vi måtte dog sige farvel til Flemming Bo Larsen der gik tilbage til det københavnske skakmiljø. Holdet sluttede som en sikker nr. 6 uden rigtig at have været i nedrykningsfare.

Juniorer afløser IMér
I 1997 flyttede IM Mikkel Antonsen til Nykøbing F. og valgte naturligt at stille op på Deres stærke 1. Divisionshold. Førsteholdet blev istedet for forstærket med 2 af danmark mest lovende juniorer Simon og David Bekker-Jensen der allerede havde passeret 2250 i rating så selvom toppen blev svækket, fik holdet en større bredde, det gjorde holdet ikke var så følsomme for afbud som tidligere. Resultaterne viste også da holdet førte 2. Division i de første runder, et par små unødvendige nederlag gjorde vi “kun” endte på en fjerde plads, et halvt point fra broncen.
Andet holdet endte i nedrykningpuljen men klarede sig fint og forblev i A-rækken.
Tredje holdet vandt flot C-rækken og dermed oprykning til B-rækken. Flere af spillerne var tæt på maksimum point, men kun en spiller Morten Lemvig Pedersen fik fuldt hus, 7 af 7 !
Klubben blev mere og mere aktiv. Flere junior turneringer arrangeres og Helsinge Skakklub arrangerede Pige-DM og DM for Junior-hold.
Dette gjorde at Helsinge Skakklub fik tildelt Dansk Skak Unions Initiativpræmie for udbredelse af skakspillet.

Svensker til klubben.
I 1998 fik første holdet yderligere tilgang da Danmarks Skak Union udlændinge regel blev lempet så der var mulighed for en udlænding på holdene i divisionsturneringen.
Dette gjorde at klubben fik tilgang af IM Jesper Hall fra Malmø, samt Peter Bjørntoft stærk mesterspiller der havde været lidt passiv de sidste år, men havde fået løst til at spille igen, også Simon og David´s søster den stærke Anne Bekker-Jensen valgte at spille sammen med sin øvrige familie.

Oprykning til 1. Divison.
Ny rekord, med oprykning til 1. Division har Helsinge Skakklub igen slået Danmarksrekorden, på kun 8 år har klubben fra sin start, spillet sig fra laveste række til dansk skaks fornemste række 1. Division. Ingen anden klub har i de mange år Divisionsturneringen har eksisteret, kunne fremvise en sådan resultatliste.
Her straks efter oprykningen har Helsinge Skakklub fået tilgang fra en af Danmarks stærkeste skakspillere, tidligere Danmarkmester Stormester Lars Schandorff som spillede første bræt for Sydøstfyn i første division. Lars har spillet i første division i mange år.
Kort før sæsonstart fik Helsinge yderligere forstærkning, Stormester Peter Heine Nielsen og International Mester Jens Kristiansen meldte sig under klubbens faner. Med denne forstærkning er holdet rustet til at kampen op i topstriden om Danmarksmesterskabet, holdets ratinggennemsnit er det højeste et hold i Danmark nogensinde har stillet op med, gennemsnitrating er 2425, det bliver spændende at se om holdet kan vinde DM for første gang de stiller op i 1. Division. 

Intet Danmarksmesterskab ?!
Efter at have ligget tæt på toppen gennem hele sæsonen, fik Helsinge det held der skal til før den afsluttende dobbeltrunde som afholdes i Århus. Resultaterne fra konkurrenterne gjorde, at Helsinge Skakklub tog spidsen og førte med 1 point før de 2 sidste runder, og skulle møde Århus Skakklub og Office2/Nordre , overkommelige modstandere som burde kunne slåes sikkert. 
Men lykken havde forladt os og vi tabte begge kampe. Mod Office2/Nordre i sidste runde, næsten totalt sammenbrud ? Vi tabte 3½-½ på de fire øverste brætter, og SK 1934 Nyk. Falster hjemførte titlen for andet år i træk og både Århus og Office2/Nordre smuttede forbi, og en lidt skuffende fjerdeplads blev resultatet og ikke nok med vi smed DMét væk, vi blev også hånet af de Århusianske spillere, ikke særligt pænt men skakspillere kan være utroligt hårde ved hinanden, både udenfor og på brættet.

Hvorfor vi “tabte” DM titlen, skyldes flere ting ?! Men trods alt en flot debut af et oprykkerhold !!

Andetholdet vandt sikkert A-rækken og dermed oprykning til Mesterrækken så sæsonen fik en flot afslutning !

Storfavorit !!
I sæsonen 2000-2001 forlod Jens Kristiansen klubben og engentligt var vi indstillet på, at spille med de spillere som vi havde tilrådighed, men IM Klaus Berg, Office2/Nordre førstebræt blev “fri på markedet” og trådte til sammen med IM Tomas Hutters tidligere Espergærde som havde holdt “pause” fra skakken, så holdet var klart forstærket og kæmpefavorit til DM titlen !!!
Sæsonen startede med, at første runde mod Brønshøj blev udsat p.g.a. Peter Heine Nielsen og Lars Schandorff deltog på OL holdet i Tyrkiet. Brønshøj fik fornyet sin billet til første division da Sydøstfyn trak sit hold p.g.a. dårlig behandling fra Dansk Skak Unions side. Yderst uheldigt for alle parter, og da regerende Danmarksmestre SK 1934 Nyk. F. “udeblev” fra Deres kamp mod Lyngby Virum fik sæsonen et mærkeligt forløb.

For holdet gik alt som planlagt vi vandt kamp efter kamp og hvor spillestyrken ikke slog til, trådte heldet til !!! Før den afsluttende dobbeltrunde i Nyk. F. førte vi med tre point, plus matchpoint. Eneste reelle trussel var Skolerne som vi skulle møde i næstsidste runde. Efter en spændende match som endte 4-4 var titlen i praksis hjemme. I sidste runde fik vi en lille sejr over Nordre og dermed første DM titel til Helsinge Skakklub !!!

Topscorer blev GM Peter Heine Nielsen med den flotte score 6½ af 7 !! Kun GM Tiger Hillarp Persson fik “lidt heldigt” remis i Heines skakmaskine. GM Lars Schandorff, IM Klaus Berg og IM Simon Bekker-Jensen scorede alle også rigtig flot.

Sæsonen sluttede med succes på succes ! Førsteholdet vandt DM, og andetholdet vandt Mesterrræken, tredjeholdet vandt B-rækken ! Godt gået alle !!!!!