Klubmesterskabet
klubmesterskab Runde 4.

klubmesterskab Runde 4.

AF Finn Eldor

Så fik vi også afviklet nr 4 af vores klub turnering . Tirsdag aften stod det på flere interessante partier. Der var lagt op til flere spændende partier. Ali spillede mod Vinni i et nerve pirrende spil som endte med stillingen 1/2- 1/2 ! Og så var der partiet John og Leif ! Her blev der spillet hårdt på lige fra starten – og der blev ikke givet pusterum undervejs – efter bare 15 minutter kunne John hente sejren hjem. Viggo spillede også et flot parti mod Bjarne, et parti hvor Bjarne meget tidligt forsøgte med en ofring af en let officer for derved at opnå en bedre placering på brættet – men det gik ikke idet Viggo er for dreven en spiller. Resultatet blev derfor 1-0 i Viggos favør. Fischer spillede mod Erik – et parti hvor Erik kæmpede godt langt hen af vejen , men hvor det alligevel efterhånden faldt ud til Fischers fordel – og med resultatet 1-0 Jeg spillede selv hvid mod Jørgen i et parti som varede ganske længe- ja rigtig længe ! Jeg havde forberedt mig på at åbne med b3 og dernæst følge op med lb2 idet jeg ikke ønskede at komme ud i et for fastlåst spil, og med denne gamle Larsen åbning opnår man jo kontrol med diagonalen . Spillet gik desværre ikke helt som jeg havde håbet på . Jørgen forsvarede sig godt i rigtig lang tid selv om jeg hurtig kom foran med en bonde. Det blev et langt parti og stillingen på brættet så ganske uvist ud og også noget fastlåst! Jeg håbede dog på at jeg med flere aktive officerer kunne bryde igennem Jørgens mur – en Fort Knox opstilling – og det lykkedes da også efter lang tid – resultatet 1-0 i mit favør. Den næste runde er lagt og her spilles der således tirsdag den 16/11: Viggo og John, Ali og Leif, Erik og Vinni, Finn og Bjarne, Jørgen og Fischer !

Stillingen lige nu er denne : John har 3 1/2 , Ali 3, og Viggo 3 ! Så på tirsdag er der endnu engang lagt op til flere spændende kampe Vi ses tirsdag den 16/11 til god skak i Nord Sjællands hyggeligste og bedste skak klub 🌞 Mange gode hilsner Finn / holdleder

John mod Leif

John K alene i front i klubmesterskabet efter en fantastisk angrebssejr:

Bjarne mod Viggo

AF Viggo Sørensen

Vinni mod Ali

AF Ali Araghi

4 thoughts on “klubmesterskab Runde 4.

  • Author gravatar

   Hej Ali.
   I mit parti mod Leif skal mit tredie træk være e3 og ikke e4 og dermed udgår træk 13 så mit sidste træk er 13 Lg6 og her opgav Leif.
   Altså 13 træk til skafottet.
   Min CP kalder det dronning bondespil med Chigorin variant (Sf6)
   Jeg så det i et parti fra Landsholdsklassen 2021 mellem Niels Jørgen Fries Nielsen og Lars Shandorf. Partiet blev renis, men jeg synes det var en spændende opstilling med g5?!. Leif fulgte samme træk son Lars S, indtil h6 som nok er en svækelse. Lars S .. rokerede også kort. Sh7 af sort er en klar fejl som gør det nemt for hvid.. I stedet for Df6 skal der spille f5. På sort 13 Td8 spiller hvid Df6! og spillet er tabt. Hilsen John

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *