Holdskak
Holdkamp Onsdag den 3/11 2021 mod Solrød 1.

Holdkamp Onsdag den 3/11 2021 mod Solrød 1.

Af Finn Eldor

Der er ganske langt at køre fra det nordligste Nordsjælland til en skole i Solrød syd for København en mørk og regn fuld november aften. Vi var alligevel et hold på 7 personer der mødte op for at spille kamp i Solrød. 

Der var en forventning om, at Solrød på samtlige brætpladser var os meget overlegne. Det skulle dog ikke vise sige at holde alligevel. De mødte op med 8 spillere, men slet ikke deres gode hold på standardopstillingen. Dette betød da også, at vi med vores reducerede hold fra start af stod noget bedre end forventet. Vi var på forhånd nede med et point, idet vi ikke havde nogen til at spille på 8. brættet. 

Vores hold klarede sig derfor også ganske pænt, med en samlet sejr på 4 1/2 mod Solrøds 3 1/2! 

På vores 1. bræt vandt Rasmus ganske overbevisende og sikrede os en flot sejr, i et fint slutspil hvor modstanderen gav op og erkendte nederlaget. (Man kan se det her)

Også på vores 2. og 3. bræt gik det ganske flot. Vores nye mand på holdet Arne Øland stod længe til gevinst men overså i en slutspilsituation, at modstanderen kunne sikre sig en remis, så bræt nr 2 endte 1/2 – 1/2. 

Også Ali på 3. bræt – her gik det efterhånden ganske godt, selv om han i starten desværre kom bagud med en kvalitet, et tårn mod en springer! Heldigvis kom Ali stærkt igen og evnede at udligne stillingen, og også at komme foran materielt med 3 bønder. I slutspillet var der slet ingen tvivl om udfaldet, Ali stod overbevisende til gevinst og der var ingen tvivl om resultatet. Ali var kun få træk fra at nå at ombytte en af sine fremstormende bønder til en dronning. Alligevel førtsatte hans modspiller spillet, et spil der for alle andre klart var tabt. En flot spil af Ali og en 1-0 sejr.  (Man kan se det her)

På 4.bræt gik det mindre godt for Torben. Torben kom ud i et skadeligt uvejr og begik desværre et par fejl hvilket betød at han tabte partiet, så 0-1 desværre! 

Det gik heldigvis betydelig bedre på 5. og 6. brættet. Her spillede Bjarne et flot og overbevisende parti på 5 bræt og vandt flot med 1-0. 

Peter Christensen (Solrød) mod Bjarne Nielsen (Gribskov)

Også på 6 bræt gik det fint. Her spillede Fischer solidt og godt og vandt overbevisende 1-0.

Jeg spillede selv på 7. bræt mod en modspiller jeg tidligere havde mødt og kendte som en noget aparte skakspiller. Jeg var dog ikke skarp nok og rodede mig ud i noget rod, hvor jeg fik spærret min sorte løber inde – og løberen var tabt for en lille bonde. Jeg forsøgte at forcere mit spil, men tog efterhånden for mange chancer hvilket ikke var godt på langt sigt. Mit spil var for dårligt og jeg tabte 0-1 – sorry 

Samlet set klarede vi os med resultatet 4 1/2 mod Solrøds 3 1/2, men det er ikke godt nok set i lyset af, at vi stillede med et bedre hold mod Solrøds meget reducerede hold! Der er heldigvis flere og nye kampe der skal spilles. 

Vi spiller vore næste holdkampe som følgende : 

TIRSDAG den 23/11 kl.19.30 Hjemme /Helsinge mod NORDKALOTTEN 2 !!! Og

TIRSDAG den 7/12 kl. 19.30 Hjemme /Helsinge mod HILLERØD 4 ! 

Jeg vil snarest muligt skrive ud om de næste holdkampe 

Vi ses til god skak i Gribskov skakklub

Finn Eldor holdleder  Hillerød den 7/11 2021

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *