Turneringer
Gribskov Skakklub Hurtigskak turneringen – 2022

Gribskov Skakklub Hurtigskak turneringen – 2022

AF Finn Eldor

Det lykkedes heldigvis at få tilstrækkelig med tilmelding til klubbens årlige hurtig skak  turnering, og vi blev da 10 deltagere – selv om det holdt hårdt, at få de sidste tilmeldinger på  plads. Til alt held fik vi vores to nyindmeldte klub medlemmer med i turneringen. Både Jonas og  Hans var friske på at deltage i turneringen – og godt for det.  

Den første turnerings aften fandt sted i vores gode klub lokaler mandag den 21/3, og vi startede  op med en spændende turnering med 10 spillere, 9 runder- og 3 runder pr tre mandage, og med  25 min spilletid uden tillægstid.  

Så der var bestemt lagt op til indtil flere interessante skak dyster.  

Resultatet af mandagens 3 kampe blev , at formandinden Vinnie meget klart og overbevisende  lagde sig i spidsen med 3 point ! I et meget intens og nervepirrende spil mod den regerende  klubmester i hurtigskak , Viggo Sørensen , her vandt Vinni allerede i sit første parti med et  interessant spil, og indtil flere skakmæssige finurligheder. Den regerende mester blev med andre  ord “taget på sengen” ,i et spil hvor Vinni udviste initiativ og angrebsvillighed på en måde, hvor  skak mester Viggo måtte se sig slået, ikke blot på stregen eller sengen, men totalt nedspillet af en  dreven skakspiller. Flot spil.  

Tæt på Vinni fulgte John K og Ali med hver 2 1/2 point , Jan, Leif og Viggo med 2 point, og Finn  med 1, – og Jonas , Hans og Majiid med 0 point. 

Intet er naturligvis afgjort endnu – alt kan ske – og flere ligger ganske tæt på hinanden, så der er  allerede nu lagt op til indtil flere spændende dyster.  

Vi spiller de næste runder , runderne 4-5- 6 mandag den 4/4 kl 19.30 i klubbens lokaler i  Vestergade – så vel mødt til de næste spændende kampe. 

Finn Eldor /turneringsleder.

  

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *