Diverse
Åbningsfest i vore nye lokaler

Åbningsfest i vore nye lokaler

AF Finn Eldor

Så fik vi endelig startet op i de nye fine klublokaler i Vestergade 4. Rigtig længe havde vi  forberedt og set frem til, at vi igen kunne starte op med god skak i Helsinge og i Gribskov  skakklub. Bestyrelsen inviterede til en opstart i de nye klublokaler mandag den 24/1 2022  med et brag af en åbning. Der var champagne og chokolade og ,der var hjemmelavet sild  og lækkert smørebrød.  

V i var 14 personer til at åbne op for de nye lokaler, og der var et spændende program for  aftenen. 

Årets klubmester skulle naturligvis fejres , og der var også en lille overraskelse, og der var  en præsentation af et par interessante skak partier, og så lidt lyn skak som afslutning. 

Årets skakmester blev fejret og der blev naturligvis klappet af  Ali som vinder af turneringen. Ali fik god modstand igennem  hele turneringen, og måtte til sidst ud i en nervepirrende  omkamp med John som lyn skak af 2x 8 minutter med  tillægstid. Ali viste i de afsluttende kampe et stort  talent og overskud og vandt på god vis, selv om John  kæmpede så meget han kunne for at opnå sejren.  Et stort tillykke til Ali årets klubmester – og også et stort  tillykke til John for rigtig godt spil og en ganske ihærdig  indsats. Som en fin nummer 3 og med et flot resultat, endte  Vinni og modtog derfor en præmie samt en fin medalje ! 

Og så aftenens lille overraskelse. Bestyrelsen  havde besluttet at indstifte et særligt diplom – et æresdiplom  – for medlemmer der især havde gjort sig bemærket og  især havde udført et særligt stort arbejde for skakken og for Gribskov skakklub. Vi var  ikke i tvivl – Jørgen Rasmussen var klart den bedste kandidat til titlen som æresmedlem.  Klubbens formandinde holdt en fin tale for Jørgen , og han modtage et fornemt æresbevis  og er fremover kontingent fri ! 

Og så en spændende præsentation af et par skakpartier. Rasmus havde forberedt to  ganske spændende partier som vi nød godt af og på sædvanlig vis kommenterede og  blev kloge af. 

Til sidst sluttede vi af med lidt lynskak – alle mod alle. Det var indtil flere gode og intense  kampe og vi kørte på frem til klokken 23 ! Og Vinderen blev så Martin Noer fra  Nordkalotten, selv om Ali og Rasmus gav ham god modstand. Der var flere som  efterfølgende anbefalede Martin fremover at spille og stille op for Gribskov Skakklub – Så vi for se om Martin følger op på denne gode opfordring. 

Det var rigtig godt at få indviet de nye klub lokaler i Vestergade 4. – og vi ser nu frem til  rigtig meget mere god skak i Gribskov Skakklub. 

Vi ses til god skak 

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *