Holdskak
Holdkamp Tirsdag den 23/11 2021. Gribskov 1 mod Nordkalotten 2, i Helsinge

Holdkamp Tirsdag den 23/11 2021. Gribskov 1 mod Nordkalotten 2, i Helsinge

AF Finn Eldor

Flot Flot ! Vi spillede vores holdkamp nr 2 som en hjemmekamp mod Nordkalotten – og der var naturligvis på forhånd lagt vældig meget op til indtil flere spændende kampe, og naturligvis var der meget på spil, idet Nordkalotten på forhånd havde meldt ud, “at de ville stille med det absolutte bedste hold“, de ville, med holdleder Viggo Sørensens bramfrie ord, “spille røven ud af bukserne”. Vi var selvfølgelig godt forberedte og stillede med et rigtig godt hold, hvor der samtidig var plads til at indsætte gode reserver som en fin overraskelse for Nordkalotten. Længe før kampdagen forsøgte Viggo at udfritte mig omkring holdopstillingen, og jeg forsøgte tilsvarende, at gøre ham usikker ved at påpege, at det i Gribskov skakklub kan være vanskeligt at stille op med det absolutte bedste hold – men at jeg ville gøre mit bedste for at samle et godt hold. Vi fik naturligvis samlet et rigtig godt hold, der var derfor deltagelse af fire nye spillere , nemlig Jørn Vestergaard på bræt 4, med John K.Sørensen på bræt 5, Majid på bræt 6 og formandinden Vinni Nørremark på bræt 7.

Vi var derfor rigtig godt forberedte, og vidste naturligvis at Nordkalotten ville møde stærkt op med Espen Hove med mere end 2300 i rating på 1. bræt! På bræt nr 1 skulle Rasmus spille mod Nordkalottens Esben Hove, en kamp der bestemt kunne blive ganske spændende. I rigtig lang tid var stillingen meget lige, og der var ganske få fejl. Efterhånden blev det dog mere og mere tydeligt, at Rasmus med sort vandt et bedre terræn og udfordrede Espen på samtlige fronter. I et meget flot slutspil viste Rasmus sin styrke, og kunne uden “de største problemer” flytte sine bønder frem til en position, som givet ville give gevinst, hvorfor Espen valgte at give hånden med et tak for et uhyre interessant spil. 1- 0 til Gribskov ! (Man kan se det her)

På bræt nr 2 var der også en yderst spændende kamp, en kamp med vores nye mand Arne Øland og Nordkalottens Peter Vestergaard.Rigtig længe så det ud til en remis, og begge spillere stod godt på brættet. I slutspillet hvor de stod materielt lige, så det stadig ud til en remis. Arne er heldigvis en dreven og meget solid skak spiller, og udnyttede at hans to tårne var mere aktive og bondestrukturen var ligeledes til hans fordel.Der blev kæmpet meget og længe, men efterhånden blev det klart at Arnes to samlede bønder var for stærke og ved en evt. tårn afbytning ville det klart falde ud til Arnes fordel. Igen en sejr 1-0 til Gribskov.

Og så bræt nr 3 , hvor vores Ali spillede sort mod Nordkalottens Rune med hvid. Igen et yderst interessant parti, hvor stillingen længe var ganske ens, dog og dog en begyndende fordel på brættet for vores Ali. Og midt inde i spillet viser Alt sin store styrke og får efterhånden et solidt overtag på brættet, hvilket klart åbner op for et angreb og modspil som Rune har svært ved at håndtere ! Det går alligevel ikke for Ali, han har kæmpet og kæmpet og virker lidt træt, og begynder efterhånden at spille noget mere afdæmpet. Træthed og en smule usikkerhed bevirker at de to spillere enes om en remis – sorry for Ali står til gevinst! – 1/2 – 1/2 !

Og så kampen på bræt nr 4. Her spillede Jørn mod Nordkalottens Martin Noer, hvor Jørn med hvid forsøger sig med en noget utraditionel åbning .Jørn har forberedt sig på at spille anderledes og ganske utraditionelt. Der åbnes med a3 ! Hvilket er anderledes og Martin er ikke helt forberedt på denne åbning. Det bliver selvfølgelig et noget anderledes spil, både fra starten af men også senere i spillet.

Jørn spiller utraditionelt og vover meget på brættet, hvilket giver et meget publikumsvenligt parti. Det går dog ikke helt som Jørn kunne håber på, og Martin er for dreven en skak spiller, hvilket også betyder, at han får overhånd, og finder løsninger hvor en meget aktiv løber på et tidspunkt truer såvel dronnigen og et bagved tårn. Stillingen falder derfor ud til Martins fordel, og det meget dynamiske og også publikumsvenlige spil som Jørn leverer, falder til dels sammen og Martin er for stærk og vinder partiet – desværre ! 1-0 til Nordkalotten.

Så er der partiet på bræt 5 mellem Steen Andersen fra Nordkalotten og vores John med de sorte brikker. Det bliver et parti hvor det længe ser ud til en remis, og alligevel ikke, både Steen og John har visse muligheder og alligevel ikke , – så de ender efter kort tid med at acceptere en remis – 1/2 -1/2 !

På bræt nr 6 spiller Bjarne hvid mod Nordkalottens Viggo. Det er et parti hvor vi er mange der har set frem til, at Bjarne skal slå holdleder Viggo, og vi tror længe på, at han kan overraske Viggo.

Viggo spiller som vanligt frisk og er aktiv på brættet- men Bjarne står allerede i starten med hvid lang bedre og det ser længe ud til en overbevisende sejr. Alligevel ender det med en ærgelig sejr til Viggo, idet Bjarne, mod sædvane mister skarpheden i slutfasen , og lader desværre Viggo få for meget terræn, og vinder -sorry ! , 1-0 til Nordkalotten.

Og så er der partiet på bræt nr 7. Her spiller Tommy fra Nordkalotten hvid mod vores gode spiller Majid. Det er også et spændende og ganske intens parti . Majid overser et smart træk fra Tommy og kommer allerede i starten bagud med en springer. Heldigvis finder Majid på flere gode træk, og det lykkes for ham at få placeret sine brikker meget fordelagtig, hvilket betyder, at Majid, hurtig får overtaget, og på glimrende vis vinder partiet meget overbevisende ! 1 – 0 til Gribskov! (Man kan se det her)

Til sidst spiller formandinden Vinni med hvid et parti mod Nordkalottens Anders. Her er der en ratingsforskel på omkring 300, så Vinni har ganske meget at kæmpe for. Der kæmpes ihærdigt og Vinni yder som vanligt god modstand, men må alligevel se i øjnene at slaget er tabt, da hun efterhånden er nede med to bønder, og Anders vinder mere og mere terræn. 1-0 til Nordkalotten. Det samlede resultat bliver heldigvis 4-4, hvilket er lang langt mere end forventet !!

Så et rigtig rigtig flot resultat, både individuelt og samlet for Gribskov Skakklub !

Vi ses til god skak i Gribskov Skakklub

Finn Eldor

Tags :

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *